HALLOWELL 855C18SVA-ME Combination Storage Cabinet Assembled | AC6JGZ 34A395
HALLOWELL 855C18SVA-ME Combination Storage Cabinet Assembled
Item: AC6JGZModel: 855C18SVA-MECross Ref: 34A395
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Combination Storage Cabinet
Assembled/unassembled Assembled
Assembly Assembled
Audit Trail Storage Not Available
Base Type Frame
Body Panel Type Solid
Cabinet Color Black
Cabinet Finish Powder Coated
Cabinet Material Steel
Cabinet Storage Components Hanging Rods, Shelves
Cabinet Style Hanging Rod And Shelves
Door Handle Type Swing
Door Locking Points 3
Door Material Thickness 20 ga.
Door Type Clearview
Duty Rating Medium Duty
Finish Powder Coat
For Use Outdoors No
Frame Assembled Assembled
Green Certification Or Other Recognition Greenguard Certified
Handle Single
Includes Full Width Top Shelf, Half Width Coat Rod, (3) Half Width Shelves, Center Partition, Hooks
Includes Keys Yes
Load Capacity Per Shelf 250 lbs.
Lock Type Keyed
Material Cold Rolled Sheet Steel
Mounting Location Freestanding
Number Of Doors 2
Number Of Drawers 0
Number Of Keys 2
Number Of Shelves 4
Overall Depth 18"
Overall Height 78"
Overall Width 36"
Panel Material Thickness 20 ga.
Shelf Adjustability Adjustable
Shelf Adjustment Increments 2"