GROVE GEAR GRL8210104.00 GRL-BM821-40-D-140 Reducer, 3-Piece Coupled, Input Output Shaft, Double Worm
Get it by Wednesday, Jun 3
€745.65 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-D |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 0.916 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 1.44" |
| Output Rpm | 43 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | D |
| Output Shaft Direction | Double |
| Output Shaft Thrust Rating | 1144 |
| Output Torque | 971 lbs.-in. |
| Product Line | GRL Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GRL Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.63" |
| Tap Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- EATON A29CGE75AA3E075 Definite Purpose Starter, 3-Phase, Non-Reversing, 75A, 110/120 V Coil, 15-75A Overload
- MASTERDRIVES AK27-5/8 BTS Sheave, A Section, 1 Groove, 5/8 Inch Size
- VESTIL FE-4-96-BK Steel Fork Extension, 4 x 96 Inch, 4000 lb Capacity, Black
- VOLKEL 93504 Machine Tap, JIS B-4430/B HSSE, UNC No. 4 x 40 Size
- APPROVED VENDOR U01200.075.0200 Hex Head Cap Screw, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 2 In Lg., 15/32 In Head Ht., Gr. 5
- HONEYWELL 29-0910B/7S Cut Resistant Glove, S, A9 Cut Level, Nitrile Coating, Smooth Finish
- THOMAS & BETTS OEC2-TB Hazardous Location Conduit Outlet Box, Cover Die Cast Aluminum, 6.9 Cubic Inch
- SLOAN 38970002
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Box Accessories
- Paint Trays and Buckets
- Air Cocks
- Pond Aeration Tubing
- Insulated Pipe Covers
- ADB HOIST RINGS MFG. Shackle Hoist Rings
- CONDOR Coated Gloves, Nitrile, 3/4 Dotted/Double Dipped
- ANVIL 261 Series Riser Clamps, Steel, Hot-Dipped Galvanized
- BALDWIN FILTERS Lube Filter Base
- SOUTHWIRE COMPANY Infrared Thermometer
- WORLDWIDE ELECTRIC Integral Farm Duty Motors
- ALL MATERIAL HANDLING LA Series Lever Chain Hoists
- YORK Parts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRL8210104.00 GRL-BM821-40-D-140 Reducer, 3-Piece Coupled, Input Output Shaft, Double Worm
€745.65 /unit
