GROVE GEAR GRL8210086.00 GRL-BM821-7.5-R-140 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Right Worm Gear
Get it by Tuesday, Jun 2
€711.04 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | BM-R |
| Center Distance | 2.06" |
| Frame | 140 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 5/8" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2.793 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.38" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1" |
| Output Key Size | 1/4" x 1.44" |
| Output Rpm | 233 RPM |
| Output Shaft | Solid Shaft |
| Output Shaft Assembly Code | R |
| Output Shaft Direction | Right |
| Output Shaft Thrust Rating | 811 |
| Output Torque | 692 lbs.-in. |
| Product Line | GRL Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GRL Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
| Tap Depth | 0.63" |
| Tap Size | 5/16"-18 |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.5 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- GROVE GEAR GR8300015.00 GR-B830-10-R Worm Reducer, 10:1 Ratio, 0.875 Inch I.D, 1.25 Inch O.D, Cast Iron
- BALDOR MOTOR EM3554T-BG Three Phase Motor, 230/460V, 1800 RPM, 60 Hz, 1.5 hp, TEFC, 145T Frame
- GRAINGER ZFB228052 Figure Five Combo, Cast Iron, 2 Inch x 2 Inch x 2 Inch x 2 Inch Pipe
- SIOUX CHIEF 490-10656 Universal Close Couple Tank-to-Bowl Gasket, Molded Rubber, Domestic
- VERMONT GAGE 141107760 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.0776 Inch Size
- SPEARS VALVES 3929-790CE Eccentric Reducer Coupling, Socket, Schedule 80, 18 x 10 Size, CPVC
Explore More
- KEYSHAFT
- Ladder Accessories
- Soil Core Sampling Accessories
- Solid State Timer Relays
- 5S Red Tag Stations
- Foam Rolls
- REVCOR Propeller, 12 inch
- OIL SAFE Mobile Suction Hose Drain Carts
- VIBCO V Series Pneumatic Ball Vibrators
- VIBCO 6P Series Heavy Duty Electric Vibrators
- DAYTON Float Balls
- RITTAL Hose-proof Hood Steel
- HOFFMAN Type 12 Screw Cover Junction Boxes
- MORSE CUTTING TOOLS 4554 Series Ballnose End Mills
- NIBCO PCH206-2 Series 45 Deg Elbows, Ftg x P
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GRL8210086.00 GRL-BM821-7.5-R-140 Reducer, 3-Piece Coupled Input Output Shaft Right Worm Gear
€711.04 /unit
