GROVE GEAR GR8260543.23 GR-HM826-30-H1-180-23 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer, 2.63 Inch Distance, 1883 Inch/lbs Torque, Cast Iron
Get it by Wednesday, Jun 3
€1,354.72 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Reducer |
| Assembly | HM-H1 |
| Bore Code | 23 |
| Center Distance | 2.63" |
| Frame | 180 |
| Gear Type | Worm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Input Dia. | 3/4" |
| Input Hp @ 1750 Rpm | 2 29/200 hp |
| Input Keyway Size | 3/16" x 1.63" |
| Input Rpm | 1750 RPM |
| Input Style | Flexible Coupling Input |
| No. Of Gear Reductions | 1 |
| Output Diameter | 1.438" |
| Output Key Size | 3/8" x 3" |
| Output Rpm | 58 RPM |
| Output Shaft | Hollow Bore |
| Output Shaft Assembly Code | H1 |
| Output Shaft Orientation | H1 |
| Output Shaft Thrust Rating | 2091 |
| Output Torque | 1883 lbs.-in. |
| Product Line | GR Series - Ironman Worm Gear Reducers |
| Reducer | Worm - Right Angle |
| Series | GR Series |
| Service Factor | 1 |
| Shaft Seal Material | Viton |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 25.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- SMC VALVES ZSE1-T1-14 Vacuum Switch, 1/8 Inch Ported
- GREENLEE K2P-2-B Round Knockout Punch, 2 Inch Conduit Size
- LEGRIS 3106 60 62 Unequal Union, Nylon, 3/8 x 1/2 Inch tube O.D., Black
- ELOBAU 153MSK00K1C Safety Sensor, 1m Cable, 6 Wire
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS JHWMA4-1/2LA Hex Bit Socket, 1/4 InchD Long, 9/64 Inch Size
- FATH INC 162941 Transport/Base Plate, Black, 30 x 60mm, M10-1.5, Die-Cast Zinc, 8 Slot Size
- BUSSMANN TB345-06BL1 Barrier Terminal Block, Double Row
- APPROVED VENDOR U55000.087.0325 Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 9 Thread Size, SS, 3 1/4 In Lg., 35/64 In Head Ht.
Explore More
- KEYSHAFT
- Concrete Trowels
- Straight Blade Receptacles
- Pneumatic Vacuum Cleaners
- Round Slings
- Conveyor Assembly And Dryer Trays
- PROTO Impact Socket, 1-1/2 Inch, Metric
- RUD CHAIN WPP-S Powerpoint Universal Connection Hoist Rings
- FACOM 46 VSE Series Insulated Open End Wrenches, 1000 Volt
- OK INDUSTRIES Wire Wrap Bit Gauges
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- KOHLER Flapper Assembly Kit
- DUPONT Bouffant Caps
- DAP Adhesives
- REIKU PADPB Rotary Conduit Protectors
- JOMAR VALVE Lead Free Brass Ball Valves, 2 Piece, Full Port, Solder Connection, Stainless Steel Trim with Drain, 600 WOG
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GROVE GEAR GR8260543.23 GR-HM826-30-H1-180-23 Hollow Bore Output Worm Gear Reducer, 2.63 Inch Distance, 1883 Inch/lbs Torque, Cast Iron
€1,354.72 /unit
