GRAINGER ZUSAVB75M1.5X13 O-Ring, 13 mm Inside Dia, 16 mm Outside Dia, 16 mm Actual Outside Dia, 25 PK | CQ3DVM 713M67
GRAINGER ZUSAVB75M1.5X13 O-Ring, 13 mm Inside Dia, 16 mm Outside Dia
Item: CQ3DVMModel: ZUSAVB75M1.5X13Cross Ref: 713M67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 13 mm
Actual Outside Dia. 16 mm
Actual Width 1.5 mm
Application Standard
Color Brown
Cross Section 1.5 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 75 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Viton
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 13 mm
Nominal Outside Dia. 16 mm
Nominal Width 1.5 mm