GRAINGER ZUSAS70FDA1X9.5 O-Ring, 9.5 mm Inside Dia, 11.5 mm Outside Dia, 11.5 mm Actual Outside Dia, 50 PK | CQ3LKE 714A39
GRAINGER ZUSAS70FDA1X9.5 O-Ring, 9.5 mm Inside Dia, 11.5 mm Outside Dia, 11.5 mm Actual Outside Dia
Item: CQ3LKEModel: ZUSAS70FDA1X9.5Cross Ref: 714A39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 9.5 mm
Actual Outside Dia. 11.5 mm
Actual Width 1 mm
Application Food
Color Red
Cross Section 1 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Silicone
Meets/exceeds FDA
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 9.5 mm
Nominal Outside Dia. 11.5 mm
Nominal Width 1 mm