GRAINGER ZUSAH8.4X159.5 O-Ring, 159.5 mm Inside Dia, 176.3 mm Outside Dia, 70 Shore A, Black, 2 PK | CQ3EMW 712T26
GRAINGER ZUSAH8.4X159.5 O-Ring, 159.5 mm Inside Dia, 176.3 mm Outside Dia, 70 Shore A, Black
Item: CQ3EMWModel: ZUSAH8.4X159.5Cross Ref: 712T26
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 159.5 mm
Actual Outside Dia. 176.3 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 8.4 mm
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 159.5 mm
Nominal Outside Dia. 176.3 mm
Nominal Width 8.4 mm
O-ring Material Buna N
Operating Temperature - Maximum 250°F
Operating Temperature - Minimum -40°F
Product Type O-Ring
Properties Resistant To Oils, Resistant To Water
System Of Measurement Metric
Temp. Range -40°F to +250°F
Width - Actual 8.4 mm