GRAINGER ZUSAH2.4X15.8 O-Ring, 15.8 mm Inside Dia, 20.6 mm Outside Dia, 70 Shore A, Black, Metric, 100 PK | CQ3EJZ 712A71
GRAINGER ZUSAH2.4X15.8 O-Ring, 15.8 mm Inside Dia, 20.6 mm Outside Dia, 70 Shore A, Black, Metric
Item: CQ3EJZModel: ZUSAH2.4X15.8Cross Ref: 712A71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 15.8 mm
Actual Outside Dia. 20.6 mm
Actual Width 2.4 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 2.4 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Buna N
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 15.8 mm
Nominal Outside Dia. 20.6 mm
Nominal Width 2.4 mm