GRAINGER ZUSAH1.6X2.2 O-Ring, 2.2 mm Inside Dia, 5.4 mm Outside Dia, 5.4 mm Actual Outside Dia, 100 PK | CQ3FDD 711Z09
GRAINGER ZUSAH1.6X2.2 O-Ring, 2.2 mm Inside Dia, 5.4 mm Outside Dia
Item: CQ3FDDModel: ZUSAH1.6X2.2Cross Ref: 711Z09
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 2.2 mm
Actual Outside Dia. 5.4 mm
Actual Width 1.6 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 1.6 mm
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 2.2 mm
Nominal Width 1.6 mm
O-ring Material Buna N
Operating Temperature - Maximum 250°F
Operating Temperature - Minimum -40°F
Outside Diameter - Nominal 5.4 mm