GRAINGER ZUSAH1.2X1.8 O-Ring, 1.8 mm Inside Dia, 4.2 mm Outside Dia, 4.2 mm Actual Outside Dia, 50 PK | CQ3CNC 711X69
GRAINGER ZUSAH1.2X1.8 O-Ring, 1.8 mm Inside Dia, 4.2 mm Outside Dia, 4.2 mm Actual Outside Dia
Item: CQ3CNCModel: ZUSAH1.2X1.8Cross Ref: 711X69
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item O-Ring
Actual Inside Dia. 1.8 mm
Actual Outside Dia. 4.2 mm
Actual Width 1.2 mm
Application Standard
Color Black
Cross Section 1.2 mm
Cross Section Shape Round
Durometer 70 Shore A
Durometer Rating Medium Hard
Fda Approved Fda Approved
Material Buna N
Metal Detectable Metal Detectable
Nominal Inside Dia. 1.8 mm
Nominal Outside Dia. 4.2 mm
Nominal Width 1.2 mm