Item: CQ3TZTModel: ZUSA-XPE-85Cross Ref: 20JL59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Excellent
Color Black
Compression Set 12%
Firmness Firm (Greater than Or Equal to 14 psi)
Firmness @ 25% Deflection 14 psi
Foam Backing Plain
Foam Shape Sheet
Grade Standard
Length 4 ft.
Material Polyethylene
Max. Temp. 225°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Good
Standards Fmvss 302
Tensile Strength 85 psi
Tensile Strength Rating 50 psi to 99 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.0625" to +0.0625"
Water Resistance Good
Weather Resistance Good
Width 24"