GRAINGER ZUSA-PF-15489 Nipple, 3/4 Inch Nominal Pipe Size, 2 Inch Overall Length | CQ6KTY 61UA94
GRAINGER ZUSA-PF-15489 Nipple, 3/4 Inch Nominal Pipe Size, 2 Inch Overall Length
Item: CQ6KTYModel: ZUSA-PF-15489Cross Ref: 61UA94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Nipple
Application Air, Natural Gas, Non-Potable Water, Propane, Steam
Fitting Compatibility Schedule 80
Grade 304
Inside Dia. 0.734"
Inside Diameter 13/16"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 304
Max. Steam Pressure 150 psi
Maximum Operating Pressure 150 psi @ 72掳F
Maximum Steam Pressure 150 psi @ 360掳F
Metal Pipe Construction Welded
Nominal Pipe Size 3/4"
Outside Dia. 1.047"
Outside Diameter 1 3/64"
Overall Length 2"
Schedule Schedule 80
Side A Connection Type Threaded
Side A Gender Male
Side A Thread Type BSPT
Side B Connection Type Threaded
Side B Gender Male
Side B Thread Type BSPT
Standards Astm A312
Thread Configuration Threaded On Both Ends
Wall Thickness 0.154"