Item: AH6FDTModel: U51530.018.0150Cross Ref: 35YU98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Fender Washer
Approx. Pkg. Qty. 50
Color Silver
Dimensional Standards Asme B18.21.1
Finish Plain
Fits Bolt Sizes 3/16"
Flat Washer Type Oversized
For Screw Size 3/16"
Grade Grade 18-8
Inside Dia. 0.223"
Inside Diameter Tolerance -0.01" to +0.01"
Made In North America No
Material Stainless Steel
Material Grade/class 18-8
Maximum Temperature 302°F
Maximum Thickness 2/25"
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thickness 0.047"
Outside Dia. 1 1/2"
Outside Diameter Tolerance -0.008" to +0.029"
Reach Compliant Yes
Removable Yes
Resistance Properties Corrosion Resistant
Rohs Compliant Yes
System Of Measurement Imperial
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength Not Applicable
Thickness 0.065"
Thickness Tolerance -0.018" to +0.015"