GRAINGER U34184.012.0046 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.525 Inch Countersunk, 500PK | AG2WUH 32MM58
GRAINGER U34184.012.0046 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., SS, 0.525 In Rivet Lg.
Item: AG2WUHModel: U34184.012.0046Cross Ref: 32MM58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 17/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.313" to 0.375"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.207" to 0.233"
Head Diameter 7/32"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/25"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-51
Mandrel Material Stainless Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 3/8"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 5/16"
Overall Length 1 5/8"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.525"
Rivet Material Stainless Steel
Rivet Number 46
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"