GRAINGER U34180.012.0045 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.462 Inch Dome, 500PK | AG2WTA 32MM11
GRAINGER U34180.012.0045 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., SS, 0.462 In Rivet Lg., 1/25 In Head Ht.
Item: AG2WTAModel: U34180.012.0045Cross Ref: 32MM11
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 15/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.251" to 0.312"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.238" to 0.262"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-51
Mandrel Material Stainless Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/4"
Overall Length 1 9/16"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.462"
Rivet Material Stainless Steel
Rivet Number 45
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"