GRAINGER U34130.012.0044 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.400 Inch Dome, 500PK | AG2WNH 32ML16
Item: AG2WNHModel: U34130.012.0044Cross Ref: 32ML16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 13/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Finish Plain
Grip Range 0.188" to 1/4"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.238" to 0.262"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-30
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/4"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 3/16"
Overall Length 1 1/2"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 2/5"
Rivet Material Steel
Rivet Number 44
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"