GRAINGER U34128.012.4345 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.449 Inch Countersunk, 500PK | AG2WZY 32MP49
Item: AG2WZYModel: U34128.012.4345Cross Ref: 32MP49
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet Multigrip
Blind Rivet Type Multigrip Open End
Body Length 29/64"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5052
Grip Range 0.126" to 0.315"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.207" to 0.233"
Head Diameter 7/32"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/32"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-116-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/8"
Overall Length 1 35/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.449"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 43
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"