GRAINGER U34122.012.0044 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.400 Inch Flange, 500PK | AG2WMM 32MK92
GRAINGER U34122.012.0044 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., Alu, 0.275 In Rivet Lg., 0.065 In Head Ht.
Item: AG2WMMModel: U34122.012.0044Cross Ref: 32MK92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Open End
Body Length 13/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5056
Grip Range 0.188" to 1/4"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.36" to 0.39"
Head Diameter 3/8"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.065"
Head Style Large Flanged
Head Type Flanged
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/4"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 3/16"
Overall Length 1 23/32"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 2/5"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 44
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"