GRAINGER U34121.012.0048 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.650 Inch Dome, 500PK | AG2WLJ 32MK65
Item: AG2WLJModel: U34121.012.0048Cross Ref: 32MK65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Open End
Body Length 21/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5056
Grip Range 0.376" to 1/2"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.238" to 0.262"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/25"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/2"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 3/8"
Overall Length 1 3/4"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.65"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 48
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"