GRAINGER U34120.012.0046 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.525 Inch Countersunk, 500PK | AG2WKU 32MK42
GRAINGER U34120.012.0046 Blind Rivet, 3/16 In Rivet Dia., Alu, 1.175 In Rivet Lg., 1/32 In Head Ht.
Item: AG2WKUModel: U34120.012.0046Cross Ref: 32MK42
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Open End
Body Length 17/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5056
Grip Range 0.313" to 0.375"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.207" to 0.233"
Head Diameter 7/32"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/32"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-19
Mandrel Material Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 3/8"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 5/16"
Overall Length 1 39/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.525"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 46
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"