GRAINGER U33670.012.0045 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.547 Inch Dome, 500PK | AG2WWQ 32MN45
GRAINGER U33670.012.0045 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., SS, 0.547 In Rivet Lg., 0.051 In Head Ht.
Item: AG2WWQModel: U33670.012.0045Cross Ref: 32MN45
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Closed End
Body Length 35/64"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Stainless Steel
Finish Plain
Grip Range 0.251" to 0.312"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.228" to 0.264"
Head Diameter 1/4"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.051"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-126-51
Mandrel Material Stainless Steel
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 5/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/4"
Overall Length 1 21/32"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.547"
Rivet Material Stainless Steel
Rivet Number 45
Rivet Type Closed End
Shank Diameter 0.125"