GRAINGER U33600.012.0043 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.422 Inch Dome, 500PK | AG2WUR 32MM74
GRAINGER U33600.012.0043 Blind Rivet, 1/8 In Rivet Dia., Alu, 27/64 In Rivet Lg.
Item: AG2WURModel: U33600.012.0043Cross Ref: 32MM74
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Blind Rivet
Blind Rivet Type Closed End
Body Length 27/64"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 1100
Grip Range 0.126" to 0.187"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.224" to 0.252"
Head Diameter 15/64"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.05"
Head Style Dome
Head Type Dome
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-126-9
Mandrel Material Aluminum
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 3/16"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 1/8"
Overall Length 1 17/32"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 27/64"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 43
Rivet Type Closed End
Shank Diameter 0.125"