GRAINGER U33192.012.0044 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.400 Inch Countersunk, 500PK | AG2WJV 32MK20
Item: AG2WJVModel: U33192.012.0044Cross Ref: 32MK20
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 13/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5052
Grip Range 0.188" to 1/4"
Head Angle 120°
Head Dia. 0.207" to 0.233"
Head Diameter 7/32"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 1/32"
Head Style Countersunk
Head Type Countersunk
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-11
Mandrel Material Aluminum
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/4"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 3/16"
Overall Length 1 31/64"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 2/5"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 44
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"