GRAINGER U33191.012.0048 Blind Rivet 1/8 Inch X 0.650 Inch Flange, 500PK | AG2WJF 32MK03
Item: AG2WJFModel: U33191.012.0048Cross Ref: 32MK03
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Blind Rivet Type Open End
Body Length 21/32"
Body Length Tolerance -0.004" to +0.02"
Body Material Aluminum
Color Gray
Drill Size #30
Finish Plain
Grade Grade 5052
Grip Range 0.376" to 1/2"
Head Angle 90°
Head Dia. 0.36" to 0.39"
Head Diameter 3/8"
Head Diameter Tolerance -0.012" to +0.012"
Head Height 0.065"
Head Style Large Flanged
Head Type Flanged
Hole Size 0.129" to 0.133"
Ifi Grade Grade IFI-114-11
Mandrel Material Aluminum
Maximum Hole Diameter 0.133"
Maximum Material Thickness 1/2"
Minimum Hole Diameter 0.129"
Minimum Material Thickness 3/8"
Overall Length 1 31/32"
Product Type Blind Rivet
Rivet Dia. 1/8"
Rivet Length 0.65"
Rivet Material Aluminum
Rivet Number 48
Rivet Type Open End
Shank Diameter 0.125"