GRAINGER STR616M8X30 Shoulder Screw, M6-1.00 Thread Size, 11 mm Thread Length, 30 mm Shoulder Length, Std | CQ4NRL 420N19
GRAINGER STR616M8X30 Shoulder Screw, M6x1 Thread Size, 30 mm Shoulder Lg., 5.5 mm Head Ht., Gr. 316H5
Item: CQ4NRLModel: STR616M8X30Cross Ref: 420N19
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards ANSI/ASME B18.3.3M, ISO 7379
Display Qty 1
Drive Size 4 mm
Drive Type Hex
Finish Plain
Grade Grade 316H5
Hardness Rockwell BHN250
Head Dia. 13 mm
Head Height 5.5 mm
Head Texture Knurled
Head Type Standard
Material Stainless Steel
Material Grade/class Grade 316 H5
Precision Screw No
Rockwell Hardness Bhn250
Shear Strength 65000 psi
Shoulder Dia. 8 mm
Shoulder Dia. Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 30 mm
Shoulder Length Tolerance -0.25 mm to +0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 130000 psi
Thread Fit 5G6G
Thread Length 11 mm
Thread Pitch 1 mm
Thread Size M6 x 1
Type Standard Shoulder Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.02
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.