GRAINGER STR402M6X20HUL Shoulder Screw, M5-0.80 Thread Size, 6 mm Thread Length, 20 mm Shoulder Length, Plain | CQ4NQG 45GD99
GRAINGER STR402M6X20HUL Shoulder Screw, M5x0.8 Thread Size, 20 mm Shoulder Lg., 1.7 mm Head Ht., Gr. 316
Item: CQ4NQGModel: STR402M6X20HULCross Ref: 45GD99
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards AMPG 2013 UL.02
Display Qty 1
Drive Size 3 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade 316
Head Dia. 10 mm
Head Height 1.7 mm
Head Texture Smooth
Head Type Ultra Low Profile Standard
Material Stainless Steel
Material Grade/class 316
Precision Screw No
Shoulder Dia. 6 mm
Shoulder Dia. Tolerance -0.025 mm to 0 mm
Shoulder Length 20 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.05 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 70000 psi
Thread Fit 6G
Thread Length 6 mm
Thread Pitch 0.8 mm
Thread Size M5 x 0.8
Type Standard Shoulder Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.02
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.