GRAINGER STR401M8X16 Shoulder Screw, M6-1.00 Thread Size, 11 mm Thread Length, 16 mm Shoulder Length, Plain | CQ4NMA 45GA52
GRAINGER STR401M8X16 Shoulder Screw, M6x1 Thread Size, 16 mm Shoulder Lg., 3.5 mm Head Ht., Gr. 18-8
Item: CQ4NMAModel: STR401M8X16Cross Ref: 45GA52
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Dimensional Standards AMPG 2013 LP.02
Display Qty 1
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Grade 18-8
Head Dia. 12 mm
Head Height 3.5 mm
Head Texture Smooth
Head Type Low Profile Standard
Material Stainless Steel
Precision Screw No
Shoulder Dia. 8 mm
Shoulder Dia. Tolerance -0.025 mm to 0 mm
Shoulder Length 16 mm
Shoulder Length Tolerance -0 mm to +0.05 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength Not Rated
Thread Fit Class 6G
Thread Length 11 mm
Thread Pitch 1 mm
Thread Size M6 x 1
Type Standard Shoulder Screw
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.01
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.