Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Fully Threaded Stud |
| Class | Class 2H |
| End Type | Straight Cut |
| Finish | PTFE Coated |
| Grade | Grade B7 |
| Includes Nuts | Yes |
| Length | 6 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade B7 |
| Number Of Nuts | 2 |
| Number Of Nuts Included | 2 |
| Nut Height | 1 1/8" |
| Nut Material | Steel |
| Nut Standards | ASTM 194 |
| Nut Width | 1.77" |
| Overall Length | 6 1/4" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 125000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2H |
| Thread Size | 1 1/8"-8 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 19.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- WERMA 96000064 Tube With Base, 70mm Dia., 110mm Length, Black, Polyamide