GRAINGER PKM8125-65FHS-01 Machine Screw, M8 x 1.25mm Thread Size, 65mm Length, PEEK, 10PK | CG9VLP 447G77
GRAINGER PKM8125-65FHS-01 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, PEEK, 65 mm Lg., Std, Flat
Item: CG9VLPModel: PKM8125-65FHS-01Cross Ref: 447G77
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Drive Type Slotted
Fastener Length 65 mm
Head Angle 92°
Head Dia. 15.7 mm
Head Height 4.75 mm
Includes Washer No
Length 65 mm
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 69.75 mm
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 65 mm
Thread Pitch 1.25 mm