GRAINGER PKM8125-20PHS-01 Machine Screw, M8 x 1.25mm Thread Size, 20mm Length, PEEK, 10PK | CG9VKM 447G55
GRAINGER PKM8125-20PHS-01 Machine Screw, M8x1.25 Thread Size, PEEK, 20 mm Lg., Std, Pan, Plain
Item: CG9VKMModel: PKM8125-20PHS-01Cross Ref: 447G55
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Size #2
Drive Type Slotted
Finish Plain
Hardness Rockwell M103
Head Dia. 15.2 mm
Head Height 4.3 mm
Head Style Round Spacer
Head Type Pan
Length 20 mm
Material PEEK
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 20 mm