GRAINGER PKM6100-60SHC-01 Socket Head Cap Screw, M6-1 Thread Size, 60 mm Length Plain, 10 PK | CQ4XKC 447F92
GRAINGER PKM6100-60SHC-01 Socket Head Cap Screw, M6x1 Thread Size, Std, 60 mm Lg., 5.9 mm Head Ht.
Item: CQ4XKCModel: PKM6100-60SHC-01Cross Ref: 447F92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Not Graded Peek
Dimensional Standards Asme B18.3.1M, Din 912, Iso 4762
Grade Non Graded
Head Dia. 10 mm
Head Height 5.9 mm
Length 60 mm
Material Grade/class Ungraded
Material Type Plastic
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 60 mm
Thread Fit 2A
Thread Size M6 x 1
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.