GRAINGER PKM6100-10PHS-01 Machine Screw, M6 x 1mm Thread Size, 10mm Length, PEEK, 10PK | CG9VHG 447F39
GRAINGER PKM6100-10PHS-01 Machine Screw, M6x1 Thread Size, PEEK, 10 mm Lg., Std, Pan, Plain, Slotted
Item: CG9VHGModel: PKM6100-10PHS-01Cross Ref: 447F39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Iso 9001:2008
Drive Slotted
Drive Type Slotted
Fastener Length 10 mm
Finish Plain
For Use In Systems Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Hardness Rockwell M103
Head Dia. 12 mm
Head Height 3.3 mm
Head Style Round
Head Type Pan
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 10 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material PEEK
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 13.3 mm
Rockwell Hardness M103
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 10 mm
Thread Pitch 1 mm