GRAINGER PKM508-35HH-01 Hex Head Cap Screw, PEEK, Not Graded, Plain, M5-0.80, Coarse, 35 mm Length, Fully Threaded | CQ6XCC 447C92
GRAINGER PKM508-35HH-01 Hex Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, PEEK, 35 mm Lg., 3.5 mm Head Ht., Plain
Item: CQ6XCCModel: PKM508-35HH-01Cross Ref: 447C92
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Drive Hex
Drive Type Hex Socket
Fastener Length 35 mm
Finish Plain
Grade Non Graded
Head Height 3.5 mm
Head Style Hex
Head Type Hex Socket
Head Width 7.9 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 35 mm
Material PEEK
Material Grade/class Ungraded
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -50°F
Min. Thread Length 35 mm
Overall Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 26800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Size M5 x 0.8
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Type Standard
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.