GRAINGER PKM508-30PHS-01 Machine Screw, M5 x 0.8mm Thread Size, 30mm Length, PEEK, 10PK | CG9VGJ 447C67
GRAINGER PKM508-30PHS-01 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, PEEK, 30 mm Lg., Std, Pan, Plain
Item: CG9VGJModel: PKM508-30PHS-01Cross Ref: 447C67
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Size #2
Drive Type Slotted
Finish Plain
Hardness Rockwell M103
Head Dia. 9.4 mm
Head Height 2.7 mm
Head Style Round Spacer
Head Type Pan
Length 30 mm
Material PEEK
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 30 mm