GRAINGER PKM508-25FHS-01 Machine Screw, M5 x 0.8mm Thread Size, 25mm Length, PEEK, 10PK | CG9VGD 447C78
GRAINGER PKM508-25FHS-01 Machine Screw, M5x0.8 Thread Size, PEEK, 25 mm Lg., Std, Flat
Item: CG9VGDModel: PKM508-25FHS-01Cross Ref: 447C78
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Dimensional Standards Iso 9001:2008
Drive Slotted
Drive Size #2
Drive Type Slotted
Fastener Length 25 mm
Finish Plain
For Use In Systems Automotive Parts, Electronics, Washing Machines
Hardness Rockwell M103
Head Angle 92°
Head Dia. 10.4 mm
Head Height 2.5 mm
Head Style Round
Head Type Flat
Includes Nut No
Includes Washer No
Length 25 mm
Machine Screw Type Standard Machine Screw
Material PEEK
Maximum Temperature 500°F
Minimum Temperature -50°F
Overall Length 27.5 mm
Rockwell Hardness M103
Screw Size M5
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 26800 psi
Thread Length 25 mm
Thread Pitch 0.8 mm