GRAINGER PKM508-20SHC-01 Socket Head Cap Screw, M5-0.8 Thread Size, 20 mm Length Plain, 10 PK | CQ4XCZ 447D02
GRAINGER PKM508-20SHC-01 Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Std, 20 mm Lg., 4.9 mm Head Ht.
Item: CQ4XCZModel: PKM508-20SHC-01Cross Ref: 447D02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Not Graded Glass Filled Peek
Dimensional Standards Asme B18.3.1M, Din 912, Iso 4762
Drive Size 4 mm
Drive Type Socket
Grade Non Graded
Head Dia. 8.5 mm
Material Grade/class Ungraded
Material Type Plastic
Maximum Temperature 500°F
Min. Temp. -50°F
Minimum Thread Length 20 mm
Screw Length 20 mm
System Of Measurement Metric
Thread Fit 2A
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.01
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.