GRAINGER PKM12175-16FHS-01 Machine Screw, M12 x 1.75mm Thread Size, 16mm Length, PEEK, 10PK | CG9VBW 447H98
GRAINGER PKM12175-16FHS-01 Machine Screw, M12x1.75 Thread Size, PEEK, 16 mm Lg., Std, Flat
Item: CG9VBWModel: PKM12175-16FHS-01Cross Ref: 447H98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Machine Screw
Drive Size 3 mm
Drive Type Slotted
Finish Plain
Hardness Rockwell M103
Head Angle 92°
Head Dia. 22.6 mm
Head Height 5.8 mm
Head Style Round Spacer
Head Type Flat
Length 16 mm
Material PEEK
System Of Measurement Metric
Temp. Range -50°F to +500°F
Tensile Strength 28565 psi
Thread Length 16 mm