GRAINGER PKM10150-35HH-01 Hex Head Cap Screw, PEEK, Not Graded, Anodized, M10-1.50, Coarse, 35 mm Length | CQ6XQP 447H50
GRAINGER PKM10150-35HH-01 Hex Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, PEEK, 35 mm Lg., 10 mm Head Ht., Anodized
Item: CQ6XQPModel: PKM10150-35HH-01Cross Ref: 447H50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Hex Head Cap Screw
Drive Hex
Drive Type Hex Socket
Fastener Length 35 mm
Finish Anodized
Grade Non Graded
Head Height 10 mm
Head Style Hex
Head Type Hex Socket
Head Width 16 mm
Hex Head Cap Screw Type Hex Head Cap Screw
Length 35 mm
Material PEEK
Material Grade/class Ungraded
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -50°F
Min. Thread Length 35 mm
Overall Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 28600 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Size M10 x 1.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Type Standard
Shipping Info:
Ship weight (kg) 0.45
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)2.54
Ship width (cm)2.54
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.