Item: CQ4VKKModel: PK632-14SHC-01Cross Ref: 446V64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Combined Material & Grade Not Graded Peek
Dimensional Standards ASME B18.3
Display Qty 10
Drive Size 7/64"
Drive Type Socket
Finish Plain
Grade Non Graded
Head Dia. 0.234"
Head Height 0.14"
Head Type Standard
Length 1/4"
Material PEEK
Material Grade/class Ungraded
Material Type Plastic
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -50°F
Min. Thread Length 1/4"
Screw Length 1/4"
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 26800 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Fit 2A