FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 1" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 5/16" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 3/4" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 1" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 1" |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 1" |
| Overall Length | 1" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1" |
| Thread Size | 1/2"-20 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.24 |
| Ship height (cm) | 4.06 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 11.43 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- DYNABRADE 11476 Air Belt Sander Industrial 1.2 Hp 1 Inch
- ANVIL 0332820208 Nipple, SCH 160, Black, Seamless, Pipe Size 1", Close Length 3 1/2"
- PASS AND SEYMOUR CG150901000 Cord Grip, 1-1/2 Inch Size, 90 Degree, 0.87-1.0 Inch Outer Dia., Aluminium
- EATON E30FX1 Pushbutton Operator, 30.5 mm, Illuminated, Full Voltage Light Unit, 6 VAC/DC Light Unit
- MECHANIX WS-REG-011 Welding Gloves, Keystone Thumb, Gauntlet Cuff, Black Pigsk Inch Size
- SAGINAW SCE-9PBHSS6I Pushbutton Enclosure, 9 Holes, 22mm, 10 x 10 x 6 Inch Size, Wall Mount
- MAIN FILTER INC. MF0583159 1840H10XLC000P Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 4.44 Inch Height
- VULCAN HART WL-014-10 Lock Washer, 0.15 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Impact Wrenches
- Hydraulic Valve Manifolds
- Water Level Control Accessories
- Blank Helical Inserts
- Speed Reducers and Gear Drive Accessories
- AKRO-MILS 30287 Akrobins Super Size Bins
- FABENCO G Series Universal Hinge Mount Safety Gates
- MEMPHIS GLOVE Big Jake A+ Side Leather Palm Work Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 250 Gas Springs
- RUD CHAIN VLBS Load Rings For Welding
- FAG BEARINGS Angular Contact Ball Bearings
- ANVIL Right And Left Nipples
- BISHAMON INDUSTRIES Blue Label BS Series Pallet Trucks
- REGAL Plug Hand Taps, 8 Pitch, HSS, TiALN
- UNISTRUT P3300T Series Channels, 20 Feet
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04160.050.0100 Hex Head Cap Screw, 1/2 In - 20 Thread Size, Steel, 1 In Lg., 5/16 In Head Ht., Gr. 8
€37.55 /pack
