FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 9/32" |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 5/8" |
| Length | 4 1/2" |
| Material | Steel |
| Min. Thread Length | 1-1/8" |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Length | 1 1/8" |
| Thread Size | 7/16"-20 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.92 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC EDS1101MSW Manual Motor Starter, 1 Poles, Hub Size 1 Inch
- ASHCROFT 501008S01L100# Pressure Gauge, Corrosion-Resistant Case, 0 to 100 PSI, 2 in Dial, 1/8 in NPT Male, Bottom
- TB WOODS 1050T31218 Grid Coupling Hub, 1050T Coupling Size , 2-1/8 Inch Bore
- TB WOODS 5V2367 Narrow V-Belt Sheave, Cast Iron, 5V Type Belt, 23.6 inch Datum Dia.
- EATON 41100402 Counter Rotary Contactor, 1:3.28 Pulses, 5/16 Inch Shaft
- GATES 6994BR BladeRunner Belt
- MACROMATIC THR-15168-37 Time Delay Relay, 24V AC/DC, 10A
- TELEMECANIQUE SENSORS ZCE06 Limit Switch Head Cat Whisker
Explore More
- KEYSHAFT
- Depressed Center Wheels
- Disposal Cans
- Padlock Guards
- Air Motors
- Diaphragm Compressor/Vacuum Pump
- AKRO-MILS 30094 Shelfmax Shelf Bins
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 500 ml Capacity
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Fitting Special Reinforced Couplings
- TB WOODS Gear Coupling Hubs
- TEADIT 100N Full Face Cut Gaskets
- GRAINGER Spill Pallet Covers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04160.043.0450 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 20 Thread Size, Steel, 4 1/2 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 8
€39.76 /pack
