FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3 3/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 9/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 5/8" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-1/8" |
| Minimum Thread Length | 1 1/8" |
| Overall Length | 3 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 1/8" |
| Thread Size | 7/16"-20 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.78 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- GRAINGER 4381012430 Concentric Reducer Coupling, 1 1/4 Inch X 1/2 Inch Pipe, Stainless Steel
- BRADY BM7-094-1-7641 174506 Sleeve, 1 Inch x 3/16 Inch, 1 Inch, Polyolefin, White, 20 AWG to 24 AWG Wire Gauge
- PETERSEN PRODUCTS 162-1230-8 Y-Connector, With 2 Safety Coupler, 1 Safety Nipple, 1/4 Inch Size
- GORLITZ T 07B Splashproof Foot Switch
- REES 09014-032 Legend Plate, Standard, Forward-reverse, Clear
- ALBION CASTERS 18XS06229SFBE Maintenance-Free Plate Caster, 6 Inch Dia, 7 1/2 Inch Height
- OSG 70301616 Ball End Mill, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia., 1 Inch Lg of Cut, 30 Deg. Helix Angle, Diamond
Explore More
- KEYSHAFT
- LED Outdoor Light Fixture Accessories
- Thresholds
- Filter Regulator Lubricators (FRL)
- Trailer Jack Accessories
- Brake Lines
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- AKRO-MILS 35230 Nest And Stack Totes
- ANSELL Natural Rubber Gloves
- RUD CHAIN VRBS Weld On Blocks
- SPEEDAIRE Single Acting Round Air Cylinder, Nose Mount, 2" Bore Diameter
- POST GUARD Flexible Sign Post, Galvanized Steel
- BALDOR MOTOR General Purpose Motors, C- Face, ODP, Three Phase
- EXTECH Gas Analyzers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04160.043.0375 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 20 Thread Size, Steel, 3 3/4 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 8
€26.38 /pack
