FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3 1/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 15/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 9/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1" |
| Minimum Thread Length | 1" |
| Overall Length | 3 1/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1" |
| Thread Size | 3/8"-24 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.25 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 32.99 |
| Ship width (cm) | 17.2 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- EATON KES3250LSIGVX Trip Unit, Complete Breaker, 250 A, 3 Pole, 310+ Electronic Lsig, Frame J-K
- CONDOR 53YN10 Breakaway Vest, Yellow/Green With Silver Stripe, Hook-and-Loop Closure, L/XL
- 3M 7000121598 4903 Contouring Sheet, For Use With Duramix
- TB WOODS 3R3VX900 Narrow V-Belt, Ethylene, 3VX Belt Type, 90 inch Length, 3 Ribs
- ORBECO DT021-01 Dt Cartridge Hardness 0.0716 M
- HAYWARD BYV44025A0EKI00
- BALDWIN FILTERS 18032 Transmission Filter
- VULCAN HART SC-119-72 Machine Screw, 8-32 Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Carbonator Pump Motors
- Plug-In Wall Switch Timers
- Polisher Accessories
- Concrete Chain Saw Chains and Bars
- Taper Pins
- MILLER BY HONEYWELL Double D-Ring Body Belts, Without Pad
- CONDOR Mechanics Gloves, Fingerless, Pigskin, Wrist Support, Gel Damping
- MAYHEW TOOLS Hollow Punches, Metric
- ANVIL AS200DS Series Dakota Smart-Strut
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal Bottles, Wide Mouth, Polypropylene
- BATTERY DOCTOR Automotive Fuse Kits
- MAGLINER Pins
- BALDOR / DODGE XT60 Heavy Duty Wing Pulleys
- HEAT WAGON Electric Salamander Heaters
- MERIT BRASS AC750L 316 Stainless Steel Slip-On Flanges, Class 300
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04160.037.0325 Hex Head Cap Screw, 3/8 In - 24 Thread Size, Steel, 3 1/4 In Lg., 15/64 In Head Ht., Gr. 8
€41.11 /pack
