FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Yellow |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 13/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1/2" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Maximum Temperature | 302°F |
| Min. Thread Length | 7/8" |
| Minimum Temperature | -58°F |
| Minimum Thread Length | 7/8" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 7/8" |
| Thread Size | 5/16"-18 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.36 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 38.1 |
| Ship width (cm) | 17.78 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- SMC VALVES KQB2H08-03S Male Connector, 8 mm Size
- LOVEJOY 68514436073 5S FLNG 1 1/4X1/8 KW Shaft Coupling Flange, Bore 1 Inch, Cast Iron
- ACME ELECTRIC DTGB01754S Drive Isolation Transformer, Three Phase, 460/460V, 175kVA
- MASTERDRIVES 4/8VK1700 Banded Belt, 8V Section
- SPEARS VALVES YS31S12-007CLSR Special Reinforced Wye Strainer, FPT, FKM, SS, 12 Mesh, 3/4 Size, PVC, Clear
- BOSTON GEAR F01642
- WILTON TOOLS 5511833 Square Nut M10
Explore More
- KEYSHAFT
- Storage Trunks and Site Boxes
- Hazardous Location Control Stations
- Cordless Drills
- Colorimeters
- Work Table Cabinets
- REVCOR Propeller 18 Inch
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ANVIL C120 Series Cable Studs
- WALTER TOOLS 5/8" Inscribed Circle, CNMM, 80 Degrees Diamond, Carbide Turning Insert
- VULCAN HART Element, 480V
- PASS AND SEYMOUR Industrial Extra Heavy Duty 347 VAC Toggle Switches
- SCHNEIDER ELECTRIC Thermostats
- MORSE CUTTING TOOLS Drill Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04104.031.0250 Hex Head Cap Screw, 5/16 In - 18 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., Coarse, Yellow Zn Plated
€42.06 /pack
