FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 3/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 8 |
| Hardness | Rockwell C33-C39 |
| Head Height | 23/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 13/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 8 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-3/8" |
| Minimum Thread Length | 1 3/8" |
| Overall Length | 2 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc33 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 150000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 3/8" |
| Thread Size | 9/16"-12 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.03 |
| Ship height (cm) | 5.08 |
| Ship length (cm) | 11.43 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- TSUBAKI DS80A13 Sprocket, 1 Inch Size
- GRAINGER EngineTurn 304BA-22Gx48x48 Silver Stainless Steel Sheet, 4 Ft X 4 Ft Size, 0.028 Inch Thick, Flat Polished Finish
- 3M 5481 Film Tape Skived Ptfe Gray 1/2 Inch x 5 yd
- BOSTON GEAR 13026 Steel Gear
- APPLETON ELECTRIC YR181206FS
- FLEX-STRUT FS-5816SQ E/G Post Bases For Double Channel, 1 5/8 Inch x 3 1/4 Inch For Strut Channel Size
- APPLETON ELECTRIC BR150100A 1-1/2 X 1 Inch Reducing Coupling
Explore More
- KEYSHAFT
- Portable Engine Driven Pumps
- Key Accessories
- Cartridge Heaters
- Strut Channel
- Brake Line Accessories
- DESTACO 331-M Series Pull Action Latch Clamps
- RUD CHAIN Inox Star Eye Bolts, Metric Thread
- BURNDY HYSTACK Terminal Stacking Adapters
- ANVIL AS3033 Series Post Bases
- OZ LIFTING PRODUCTS Cable
- APPROVED VENDOR Glass Vial w/Caps
- USA SEALING Combination Strainer/Ball Valves
- HUSKY Pallets
- CHICAGO PNEUMATIC Bushings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N04100.056.0275 Hex Head Cap Screw, 9/16 In - 12 Thread Size, Steel, 2 3/4 In Lg., 23/64 In Head Ht., Coarse
€26.62 /pack
