FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 5" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 9/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 5/8" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 5" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-1/8" |
| Minimum Thread Length | 1 1/8" |
| Overall Length | 5" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 1/8" |
| Thread Size | 7/16"-14 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.02 |
| Ship height (cm) | 5.33 |
| Ship length (cm) | 16.51 |
| Ship width (cm) | 5.33 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- VULCAN HART 758296-A Burner Assembly
- MAGLINER 930030 Nose, 18.8 x 9.4 Inch Size
- ERICKSON PSC63HC18080M Hydraulic Chuck, Taper Shank, PSC63 Taper Size, 18 mm Shank Dia, 63 mm Hole Dia
- TITAN FASTENERS CHC08030
- YORK S1-025-42696-000 Refrigeration Pressure Control, 300 Deg Open/480 Deg Close
- APOLLO VALVES 87A02C35 SS Standard Port Ball Valve Service Kit - PTFE Seat and Seals 6 Inch Size, 2 x Flange
- ANVIL 0500545868 30 Welded Galvanized With 212
Explore More
- KEYSHAFT
- Diagonal Cutters
- Chain Containers
- Tire Chucks and Inflators
- Louver Flange Kits
- Mobile Oil Coolers
- DESTACO 2007 Series Vertical Hold Down Clamps, Solid Bar
- MUELLER INDUSTRIES 1603-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 185 Carbon Steel Simplex Basket Strainers
- GOODYEAR ENGINEERED PRODUCTS 20mm Wide Dual Hi-Performance Pd Synchronous Drive Gearbelt
- TSUBAKI Sprocket 2.710 Outer #50
- AMERICAN TORCH TIP Tip Adapters
- COOPER B-LINE Type 1 Medium Panel Enclosures
- ARLINGTON INDUSTRIES One-Box Outlet Boxes, Non-Metallic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01200.043.0500 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 14 Thread Size, Steel, 5 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 5
€32.81 /pack
