FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/2" |
| Finish | Zinc Plated |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 35/64" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 5/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/2" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 2" |
| Minimum Thread Length | 2 1/2" |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2 1/2" |
| Thread Size | 7/8"-14 |
| Thread Style | Fully Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.33 |
| Ship height (cm) | 7.11 |
| Ship length (cm) | 17.27 |
| Ship width (cm) | 10.92 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- TITAN FASTENERS JBDL24POMS25S
- VEGA TOOLS P21-1DB Driver Bit Set
- TENNSCO G-PT-3060 Workbench Top, 60 x 30 x 1-1/2 Inch Size, Plastic
- EATON XTAE025C01L010 Electronic Motor Starter, 25 A, 380 V 50 Hz, 440 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 6-10 A
- MAIN FILTER INC. MF0179129 1320D010BH3HCV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 25.62 Inch Height
- BALDOR / DODGE 454543 MTA6307H 22:1 Input Pin
- WEILER 44260 File Card Brush, Wood Handle
- APPLETON ELECTRIC KPAL1075G226 Hazardous Lighting Fixture
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Sets
- Fuel Oil and Gas Solenoid Valves
- Spray Gun Accessories
- Stainless Steel Foil Rolls
- Process Thermometers
- CONDOR Back Supports With Lumbar Pads, Mesh
- JOHN GUEST Stem Reducers, Acetal Gray
- JOHN GUEST Swivel Male Elbows, NPTF Thread, Polypropylene White
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tools, Cobalt
- ANVIL AS619 Series Square Washers
- JAY R. SMITH MFG. CO Floor Drain Body
- ACROVYN Corner Guard Amber Cherry
- KERN AND SOHN SCD Series Softwares
- PIP Evaporative Cooling Bandanas
- MERIT BRASS 6004 Pipe Nipples
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01062.087.0250 Hex Head Cap Screw, 7/8 In - 14 Thread Size, Steel, 2 1/2 In Lg., 35/64 In Head Ht., Gr. 5
€49.21 /pack
