FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 2 1/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 9/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 5/8" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 2 1/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 1-1/8" |
| Minimum Thread Length | 1 1/8" |
| Overall Length | 2 1/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 1 1/8" |
| Thread Size | 7/16"-20 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.5 |
| Ship height (cm) | 3.05 |
| Ship length (cm) | 10.41 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- APOLLO VALVES 68PXC1238 Coupling, 1/2 X 3/8 Inch, Brass
- CHAPIN 97500E
- CONEX BANNINGER Y4243G02808000 Oyster Converter, 28mm x 1 Inch Size
- LENOX TOOLS 15552D2B51525 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 60 Inch, 0.025 Inch Blade Thick
- BUSSMANN FWH-30A14F Fuse 30a Fwh 500vac/dc
- MAIN FILTER INC. MF0880352 9800EAM101F1 Interchange Hydraulic Filter, Cellulose, 10 Micron, Viton Seal, 4.56 Inch Height
- GRAINGER 98455 Adjustable Handle, Ball Knob, Stainless Steel, 1/2 Inch To 13 Thread Size, Silver
- WALTER TOOLS A1544-3.3 5062083 Long Drill Bit, 3.30 mm Drill Bit Size, 2 45/64 Inch Flute Length, 3.30 mm Shank Dia
Explore More
- KEYSHAFT
- Shelf Bins
- Upright Vacuum Cleaners
- Showerheads and Tub Faucets
- Conduit Voltage Markers
- Nut Assortments
- CONDOR Cowhide Leather, Standard, Full Finger Gloves, White
- CONDOR General Purpose Gloves, Black/White, Smooth Nitrile
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 11 Inch, Red
- LAMP ESR-3813 Series Full Extension Drawer Slides
- ACROVYN Rubstrips, Silver, Acrovyn, 120 Inch Length
- MARTIN SPROCKET Simplex Stock Bore C Type Metric Roller Chain Sprockets, 24B-1 Chain Number
- KERN AND SOHN 285 Series Spring Scales
- O C KECKLEY COMPANY Basket Strainers
- SEALMASTER MSFD Four Bolt Flange Bearings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01060.043.0225 Hex Head Cap Screw, 7/16 In - 20 Thread Size, Steel, 2 1/4 In Lg., 9/32 In Head Ht., Gr. 5
€16.34 /pack
