FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 3 3/4" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 5/32" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 7/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 3 3/4" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 3/4" |
| Minimum Thread Length | 3/4" |
| Overall Length | 3 3/4" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 120000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 3/4" |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Fine |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.25 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 15.24 |
| Ship width (cm) | 7.62 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Thread Style | Hardness | Thread Direction | Head Type | Thread Fit | Thread Size | Material | Finish | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U01060.025.0050 | Fully Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 100 | €14.13 | |
![]() |
U01060.025.0200 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 50 | €16.08 | |
![]() |
U01060.025.0137 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 100 | €42.18 | |
![]() |
U01060.025.0225 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 50 | €17.12 | |
![]() |
U01060.025.0250 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 50 | €19.07 | |
![]() |
U01060.025.0275 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 50 | €19.81 | |
![]() |
U01060.025.0300 | Partially Threaded | Rockwell C19 | Right Hand | Hex | 2A | 1/4"-28 | Steel | Black Oxide | 50 | €21.45 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0715406 31E110380 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Buna Seal, 1.38 Inch Height
- FENWAL IGNITION CONTROLS 35-605606-227 Ignition Control, 24V
- OSG 4700100 Square End Mill, Bright, Center Cutting, 4 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia.
- FEBCO FRK 767FR-RT 1 1/4-2 0710598 Rubber Part Kit, 1 1/4 To 2 Inch Freeze Resistant Pressure Vacuum Breaker
- CARRIER 40QA500067 Filter, 9 X 13 X 1 Inch Size
- RAPIDAIR F2003 Air fitting, Nylon, 25 mm x 25 mm Tube OD
- BUSSMANN 170R9342 Specialty Fuse, High Speed, 1.5kA, Square Body Blade Fuse
Explore More
- KEYSHAFT
- Emergency Lighting Fixtures
- Convertible Well Jet Pumps
- Tools
- Idler Sprockets
- Speed Reducers and Gear Drive Accessories
- AKRO-MILS 33223 Akro Grid Dividable Plastic Storage Boxes
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Zipper, Orange
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- BRADY Pipe Marker, Overflow
- ANVIL Galvanized Steel Hex Bushings
- SQUARE D LAL Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO T-222-B Series Strainers, Bronze, Solid Cap, Threaded Ends
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Essentials Bulk Wide Mouth HDPE Bottles
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01060.025.0375 Hex Head Cap Screw, 1/4 In - 28 Thread Size, Steel, 3 3/4 In Lg., 5/32 In Head Ht., Gr. 5
€34.26 /pack



