FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Hex Head Cap Screw |
| Class | Not Applicable |
| Drive | Hex |
| Fastener Length | 5" |
| Finish | Black Oxide |
| Grade | Grade 5 |
| Hardness | Rockwell C19 |
| Head Height | 11/16" |
| Head Style | Hex |
| Head Type | Hex |
| Head Width | 1 11/16" |
| Hex Head Cap Screw Type | Hex Head Cap Screw |
| Length | 5" |
| Material | Steel |
| Material Grade/class | Grade 5 |
| Material Quality Standards | Sae J429 |
| Min. Thread Length | 2-1/2" |
| Minimum Thread Length | 2 1/2" |
| Overall Length | 5" |
| Rockwell Hardness | Hrc19 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 105000 psi |
| Thread Direction | Right Hand |
| Thread Fit | 2A |
| Thread Length | 2 1/2" |
| Thread Size | 1 1/8"-7 |
| Thread Style | Partially Threaded |
| Thread Type | Coarse |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.79 |
| Ship height (cm) | 4.06 |
| Ship length (cm) | 15.75 |
| Ship width (cm) | 4.06 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Thread Style | Drive Size | Thread Direction | Head Type | Hardness | Thread Fit | Thread Size | Material | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U01000.112.0200 | Fully Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €14.13 | |
![]() |
U01000.112.0250 | Fully Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €12.38 | |
![]() |
U01000.112.0300 | Fully Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €8.87 | |
![]() |
U01000.112.0350 | Partially Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €11.52 | |
![]() |
U01000.112.0400 | Partially Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €12.35 | |
![]() |
U01000.112.0450 | Partially Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €17.51 | |
![]() |
U01000.112.0500 | Partially Threaded | - | Right Hand | Hex | Rockwell C19 | 2A | 1 1/8"-7 | Steel | 1 | €17.75 |
Explore Products
- JACKSON SAFETY V1021860U-M
- DYNABRADE 61431V
- ELDON JAMES A8-8S80NK7 Adapter Schedule, 80 1/2 NPT Thread Size, 1/2 Inch Barb, Natural Kynar 740
- ZURN 2-975XL3S Reduced Pressure Principle Backflow Preventer, 2 Inch Size
- MAIN FILTER INC. MF0383991 PR2856 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Seal, 5.59 Inch Height
- TITAN FASTENERS MKB2012
- STARRETT-UK SR-112-1534 20962 Reference Standard
- OSG HP245-2189 Jobber Length Drill Bit, 7/32 Inch Drill Bit Size, 82 mm Overall Lg
Explore More
- KEYSHAFT
- Tray Stands
- Thresholds
- Tower Light Assemblies
- Panel Saws
- Masonry Miscellaneous Tool Accessories
- ANSELL 11-818 Hyflex Ultralight Multi Purpose Gloves
- ANSELL Class 00 Electrical Gloves, 14 Inch, Yellow
- PROTO Impact Socket, 1/4 Inch, Imperial, Forged Alloy Steel
- UVEX BY HONEYWELL SVP 200 Series Safety Eyewears
- TRITAN UCF Series, 4-Bolt Flange Bearings
- HEATHROW SCIENTIFIC Test Tube Rack, 18 Compartment
- KERN AND SOHN HB Series Analogue Shore Hardness Testers
- MORSE DRUM Below-Hook Drum Lifters
- GRAINGER Ethernet Cables
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER N01000.112.0500 Hex Head Cap Screw, 1 1/8 In - 7 Thread Size, Steel, 5 In Lg., 11/16 In Head Ht., Gr. 5
€20.39 /unit



